چاپ        ارسال به دوست

هشدار سیسکو در خصوص بهره‌برداری گسترده از دو آسیب‌پذیری روز صفر در IOS XR

در ۲۹ اگوست سال ۲۰۲۰ میلادی، سیسکو طی بیانیه‌ای در خصوص وجود آسیب‌‌پذیری روز صفر در نرم‌افزار IOS XR هشدار داد. این بیانیه پس از آگاهی تیم پاسخ حوادث امنیتی محصولات سیسکو از تلاش برای بهره‌برداری از این آسیب‌پذیری منتشر شد. سیسکو دو روز بعد با به‌روزرسانی بیانیه قبلی خود از وجود آسیب‌پذیری دیگری نیز در همین نرم‌افزار (نرم‌افزار IOS XR) خبر داد. شناسه‌های CVE-۲۰۲۰-۳۵۶۹ و CVE-۲۰۲۰-۳۵۶۶ به این دو آسیب‌پذیری اختصاص داده ‌شده ‌است و هر دو آسیب‌پذیری دارای شدت بالا هستند.
هر دستگاه سیسکویی که نرم‌افزار IOS XR را با یک اینترفیس فعال و پیکربندی مسیریابی Multicast استفاده می‌کند، تحت تاثیر این آسیب‌پذیری‌ها قرار دارد. این آسیب‌پذیری‌ها که از نوع انکار‌ سرویس هستند به دلیل مدیریت نادرست صف بسته‌های Internet Group Management Protocol) IGMP) ایجاد می‌شوند.
هکرها برای بهره‌برداری از این آسیب‌پذیری‌ها، ترافیک جعلی IGMP را به دستگاه‌های تحت تاثیر این آسیب‌پذیر‌ها ارسال می‌کنند. بهره‌برداری موفق از این آسیب‌پذیری‌ها موجب Memory exhaustion و در نتیجه بی‌ثباتی فرایندهای دیگر از جمله فرایندهای مسیریابی داخلی و خارجی خواهد شد که نتیجه آن کند شدن یا اختلال کامل در شبکه می‌باشد.
براساس بیانیه سیسکو در حال حاضر هیچ وصله‌ای برای این آسیب‌پذیری‌ها وجود ندارد و تیم سیسکو در حال تلاش برای ارائه وصله برای این دو آسیب‌پذیر هستند. با این حال سیسکو دو راهکار پیشنهادی برای جلوگیری از بهره‌برداری از این آسیب‌پذیری‌ها ارائه کرده است.

- راهکار اول محدودسازی نرخ ترافیکIGMP و تنظیم نرخ ترافیک IGMP به کمتر از متوسط نرخ فعلی است. این راه‌کار قطعی نبوده و فقط موجب افزایش زمان بهره‌برداری خواهد شد. این راهکار با وارد کردن دستور زیر در Configuration mode قابل پیاده‌سازی است.

RP/0/0/CPU0:router(config)# lpts pifib hardware police flow igmp rate

- راهکار دوم به‌روزرسانی (interface access control list (ACL یا ایجاد یک لیست جدید است به نوعی که از ترافیک ورودی DVMRP در سیستم جلوگیری کند. این راهکار با اجرای دستور زیر قابل پیاده‌سازی می‌باشد.

RP/0/0/CPU0:router(config)# ipv4 access-list deny igmp any any dvmrp

منبع:https://cert.ir/news/13104


 دسته‌ها: آسیب‌پذیری‌ها اطلاعیه 


١٤:٠٠ - شنبه ١٥ شهريور ١٣٩٩    /    شماره : ٢٦٤٤٦    /    تعداد نمایش : ٣٤٩خروج