چاپ        ارسال به دوست

رفع آسيب‌پذيری‌های اجرای کد راه‌دور DRUPAL

توسعه‌دهندگان سیستم مدیریت محتوای ‫Drupal نقص‌‌های مختلف از جمله ‫آسیب‌پذیری‌هایی که می‌توانند منجر به اجرای کد راه‌دور شوند را برطرف ساخته‌اند. یکی از این شکاف‌‌های امنیتی که «بحرانی» رتبه‌بندی شده، ماژول Contextual Links را تحت‌تأثیر قرار داده و لینک‌های متنی درخواستی را به‌درستی اعتبارسنجی نمی‌کند. این آسیب‌‌پذیری می‌تواند منجر به اجرای کد راه‌دور شود، اما مهاجم برای سوءاستفاده، نیاز به یک حساب کاربری دارای مجوز «دسترسی به لینک‌های متنی» دارد.

نقص بحرانی دیگر، یک مشکل تزریق در تابع DefaultMailSystem::mail() است. این مشکل ناشی از عدم پاکسازی (sanitization) برخی از متغیر‌ها برای آرگومان‌های شل (shell) در هنگام ارسال رایانامه‌ها است.

لازم به ذکر است که در Drupal، رتبه‌بندی «بحرانی» دومین سطح خطر امنیتی و پس از «بسیار بحرانی» است. پس از «بحرانی»، رتبه‌بندی «نسبتا بحرانی» را داریم.

سه آسیب‌پذیری دیگری که در سیستم مدیریت محتوای Drupal برطرف شده‌اند، رتبه‌بندی «نسبتا بحرانی» را به خود اختصاص داده‌اند. این آسیب‌پذیر‌ها، شامل یک مشکل دورزدن دسترسی مربوط به تعدیل محتوا و دو اشکال هدایت باز (open redirect) است.

یکی از اشکالات مربوط به هدایت باز پیش از انتشار وصله، به صورت عمومی مستندسازی شده ‌بود. توسعه‌دهندگان Drupal هشدار داده‌اند که تغییرات پیاده‌سازی‌شده برای رفع ضعف دورزدن دسترسی می‌تواند پیامدهایی برای سازگاری عقبگردها داشته باشد.

این آسیب‌پذیری‌ها، با انتشار نسخه‌های ۷.۶۰، ۸.۶.۲ و ۸.۵.۸ Drupal رفع شده‌اند.

به کاربران توصیه می‌شود در اسرع وقت به‌روزرسانی‌های امنیتی را نصب نمایند، زیرا آسیب‌پذیری‌های Drupal در سال‌های گذشته اغلب مورد سوءاستفاده‌ی هکرهای مخرب قرار گرفته‌اند.

منبع: https://www.certcc.ir/news/12548


 دسته‌ها: آسیب پذیری ها


١٤:٠٠ - دوشنبه ٣٠ مهر ١٣٩٧    /    شماره : ١٨٦٩٣    /    تعداد نمایش : ٥٩خروج