چاپ        ارسال به دوست

گزارش عملکرد مرکز آپا دانشگاه مازندران در سال ۹۸

آقای دکتر عطائی ریاست مرکز آپا دانشگاه مازندران، اهم فعالیت‌های انجام شده توسط این مرکز در سال ۹۸ را تشریح کرد. به گفته ایشان، کارشناسان تیم امنیت وب مرکز آپا در این سال موفق شدند حدود ۳۵ وب‌سایت متعلق به سازمانها و دستگاه‌های اجرایی استان مازندران را بصورت جامع ارزیابی و فهرست آسیب‌پذیریهای امنیتی آن‌ها را به سازمان‌های ذی‌ربط گزارش نمایند. بعلاوه، آسیب‌پذیری‌های امنیتی بیش از ۸۰ وب‌سایت مختلف در سطح کشور اعم از سازمان‌های دولتی، مراکز آموزشی، علمی و پژوهشی، بیمارستان‌ها، فروشگاه‌های اینترنتی، هتل‌ها و رستوران‌های زنجیره‌ای، مراکز تفریحی و توریستی، شبکه‌های تلویزیونی، پرتال‌های اطلاع‌رسانی و پایگاه‌های خبری، شرکت‌های تولیدی، بنیادها و کانون‌های علمی و فرهنگی، فدراسیون‌ها، صنایع و شرکت‌های بازرگانی، پارک‌های علم و فناوری و نظایر آن رصد و به آن مراکز جهت رفع مشکلات امنیتی اطلا‌ع‌رسانی و مشاوره لازم ارائه شد.

همچنین مرکز آپا به همت کارشناسان تیم امنیت موبایل خود موفق شد ۹ اپلیکشین تحت سیستم عامل اندروید را که اکثرا در زمره برنامه‌های بسیار پردانلود در فروشگاه‌های عمومی عرضه این برنامه‌ها نظیر کافه‌بازار بودند، مورد ارزیابی قرار دهد و گزارش جامع ارزیابی‌ را به سازمان‌های بالادستی و شرکت‌های متولی آن برنامه‌ها جهت رفع اشکالات اعلام نماید.

به گفته ریاست مرکز آپا دانشگاه مازندران، تیم‌های فنی این مرکز در سال ۹۸ موفق به انجام تحقیق و توسعه در جهت تولید ابزارهای مفید مختلفی در حوزه امنیت فناوری اطلاعات شدند که از جمله آن‌ها می‌توان به پیاده‌سازی یک نمونه اولیه از سیستم تشخیص حملات DDoS با استفاده از شبکه‌های عصبی، پیاده‌سازی اتحاد ابرهای مبتنی بر اپن‌استک در لایه احراز هویت، و پیاده‌سازی ابزار تحلیلگر امنیتی ایستا و پویای برنامه‌های اندرویدی اشاره نمود. 

همچنین تیم تولید محتوای مرکز در این سال موفق به انتشار ۱۲ شماره از نشریه مرکز آپا در قالب ماهنامه و بصورت الکترونیکی شده‌اند که توانسته تاثیر قابل توجهی در افزایش دانش عمومی امنیت فناوری اطلاعات در میان مخاطبان خود داشته باشد. تولید بیش از ۱۰۰ مورد محتوای امنیتی دست اول، بخصوص هشدارها و اخبار آسیب‌پذیری‌ها، بر اساس مهم‌ترین پایگاه‌های اطلاع‌رسانی بین‌المللی و انتشار مداوم آن‌ها در وب‌سایت مرکز آپا دانشگاه مازندران و مرکز ماهر از دیگر فعالیت‌های تیم تولید محتوای مرکز در سال ۹۸ بوده است.

آقای دکتر عطائی از تولید و انتشار مستندات مرجع و نیز برگزاری یک مورد مسابقه امنیتی، نه مورد دوره‌های آموزشی و نشست‌های علمی، دو مورد تولید و ارسال هشدارهای مهم به مرکز ماهر، چهار مورد شیفت شبانه‌روزی و چهار مورد شرکت در نمایشگاه‌ها جهت معرفی بهتر دستاوردهای این مرکز به عنوان دیگر فعالیت‌های قابل ذکر مرکز آپا در این سال نام برد و در پایان از کلیه کارشناسان و اعضای هیات علمی مرکز آپا که تلاش‌های بی‌وقفه آنان موجب ارائه این عملکرد در سال جاری شده است و نیز از معاونت پژوهشی و ریاست محترم دانشگاه مازندران که پیوسته پشتیبان و یاریگر مجموعه بوده‌اند، تشکر و قدردانی نمود.


 دسته‌ها: اخبار مرکز


٢٠:٣٠ - پنج شنبه ٢٩ اسفند ١٣٩٨    /    شماره : ٢٥٣١٦    /    تعداد نمایش : ١٣٩خروج