چاپ        ارسال به دوست

‫ هشدار درخصوص افزایش حملات به پورت ۷۵۴۷

در روزهای اخیر شاهد افزایش میزان حملات در سطح کشور بر روی پورت_۷۵۴۷ بوده ایم. فعالیت های این پورت که یکی از پورت های اصلی مورد هجوم بدافزار میرای است، می تواند تا حدودی وضعیت این بدافزار و میزان فعال بودن بات نت های مرتبط با آن را مشخص کند. با بررسی های انجام شده بر روی این پورت مشخص شد که در بازه زمانی ۱۳۹۷/۰۹/۰۱ تا ۱۳۹۷/۰۹/۳۰ نرخ حملات به شدت افزایشی بوده و متاسفانه اکثر حملات صورت گرفته از آدرس های مبدا ایران هستند، بگونه ای که در حملات رخ داده در این بازه زمانی حدود ۶۸ درصد حملات از آدرس های کشور ایران و تنها ۳۲ درصد حملات از سایر نقاط جهان ایجاد شده است. این نشان می دهد هنوز بسیاری از تجهیزات و سیستم های داخل کشور پاکسازی و بروزرسانی نشده و در حال انتقال آلودگی هستند. این در حالی است که در گزارش های پیشین نیز به اهمیت بروزرسانی تجهیزات و مقابله با بات های آلوده در کشور تاکید شده بود.

در ضمن قابل تاکید است که بیشترین حملات خارجی از کشور رومانی به این پورت صورت‌گرفته است و در بررسی جداگانه‌ای که درباره کشور رومانی صورت گرفت، مشخص شد که برخی زیرشبکه های این کشور آلوده به بات نت هایی هستند که پورت های ۲۳ و ۷۵۴۷ را در داخل کشور مورد هدف قرار می دهند.

بنابراین با توجه به تهدیدات داخلی و خارجی در این مورد، لازم است سازمان های ذی ربط در اسرع وقت نسبت به هشدار به مالکان تجهیزات آلوده اقدام نمایند تا میزان بات نت های فعال بر روی این پورت در کشور کاهش یابد. بیشتر تجهیزات آلوده که به این پورت حمله می کنند در دسته مودم ها و روترهای خانگی قرار دارند که با بروزرسانی Firmware در مقابل حملات بات نت ها و تبدیل شدن به بات ایمن می شوند. جهت مطالعه کامل به فایل پیوست مراجعه نمایید.

منبع: https://cert.ir/news/12593


 دسته‌ها: اطلاعیه


١٤:٠٠ - شنبه ١ دی ١٣٩٧    /    شماره : ١٩٣٨٩    /    تعداد نمایش : ١٤٦٨خروج