تاریخچه آپا
تیم پاسخ به رخدادهای رایانه (CERT)  گروهی متخصص برای رسیدگی به حوادث امنیتی کامپیوتر هستند . نام های جایگزین برای این گروه عبارتند از : تیم آمادگی برای رخدادهای رایانه و تیم پاسخگویی به رخداد های امنیتی کامپیوتر (CSIRT) هستند.
نام "تیم پاسخ به رخدادهای رایانه" برای اولین بار توسط مرکز هماهنگی
CERT  در دانشگاه کارنگی ملون  (CMU)  استفاده شد و توسط تیم های دیگر در سراسر جهان گسترش یافت . برخی از تیم ها به این دلیل که CMU تهدید به اقدام قانونی بر علیه سازمان ها و اشخاص و یا هر تیم دیگری که از عنوان CERT استفاده کنند اتخاذ کرد ، نام CSIRT را انتخاب کردند که وظیفه کنترل رخداد های امنیتی کامپیوتر بجای دیگر کارهای پشتیبانی فنی بر عهده داشتند .
در اویل قرن بیستم
CMU موقعیت خود را آرام کرد و عنوان های CERT و CSIRT هم اکنون بجای هم استفاده می شوند.
تاریخچه CERT با به وجود آمدن کرم های کامپیوتری و ویروس ها مرتبط است . هر زمان که تکنولوژی جدید می رسد سوء استفاده از آن زمان زیادی طول نمیکشد .
اولین کرم در
IBM VNET مخفی شده بود. مدت کوتاهی پس از آن در سوم نوامبر 1988 کرمی به نام موریس در صدی از اینترنت را فلج کرد و این منجر به تشکیل اولین تیم پاسخ به رخدادهای رایانه در دانشگاه کارنگی ملون زیر نظر ایالت متحده شد . با رشد چشم گیر استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطالت در سال های پس از آن ، تیم CERT/CSIRT به یک قسمت ضروری در اکثر سازمان های بزرگ مبدل شد و هم اکنون در بسیاری از سازمان ها CERT به مرکز عملیات امنیت اطلاعات توسعه یافته است
مرکز تخصصی آپا در دانشگاه مازندران به همین منظور تاسیس شده است .
آپا لفظی اختصاری است که از سه حرف اول کلمات آگاهی‌رسانی، پشتیبانی و امداد تشکیل شده است و  نامگذاری آپا با مد نظر قرار دادن سه هدف زیر است:

  1.   ارتقای آگاهی و درک مسایل مرتبط با امنیت اطلاعات در میان کاربران و سرویس‌دهندگان فضای سایبر.    
  2.   پشتیبانی برای ایجاد و استفاده از تکنولوژی مناسب برای مقاومت در مقابل حملات سایبری و محدود کردن خسارات و اطمینان نسبت به تداوم سرویس‌های سایبری حیاتی
  3. امداد برای شناسایی و رفع آسیب‌پذیری‌ها در سیستم‌ها و شبکه‌های کامپیوتری و برای مدیریت بهترمقابله با تکنیک‌های نفوذگران در جلوگیری از افزایش میزان ضایعات و تشخیص و پیجویی حملات و حمله‌کنندگان.